Browse By

Jak leczyć cukrzycę?

żółtaczka typu b

Cukrzyca zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Wyróżnia się dwa jej rodzaje. W pierwszym dochodzi do zniszczenia komórek trzustki, które odpowiedzialne są za produkcję insuliny. W drugim typie tej choroby, organizm wykazuje oporność na działanie insuliny. W zależności od rodzaju cukrzycy, stosuje się różne metody leczenia. Chorzy wstrzykują sobie syntetyczną insulinę lub przyjmują leki przeciwcukrzycowe. Jako formę leczenia stosuje się także dietę o niskim indeksie glikemicznym.

Cukrzyca to jedna z tych chorób, w których pojawiają się liczne powikłania. Zapobiegać im mają leki najnowszej generacji. Bardzo często u cukrzyków, pojawiają się również problemy z układem krążenia. Często są one przyczyną zróżnicowanych komplikacji. W niektórych przypadkach, poza kontrolą stężenia glukozy we krwi, stosowane jest leczenie farmakologiczne. Chorym najczęściej podaje się metforminę. Wykazano, że lek ten obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.

Innym lekiem stosowanym w cukrzycy jest preparat hipoglikemizujący. Ich podstawowe działanie opiera się na wzroście wydzielania insuliny przez trzustkę. Do leków najnowszej generacji zaliczają się leki inkretynowe. W ich skład wchodzą syntetyczne hormony o działaniu podobnym do tych hormonów, które wydzielane są w jelicie. Zaobserwowano korzystny wpływ tych leków w leczeniu cukrzycy, jednakże ze względu na brak ich refundacji, są dość rzadko zażywane.

CLOTRIMAZOLUM ulotka Zinnat