Browse By

Leki przeciwdepresyjne

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób. Ze względu na specyficzne objawy, stwarza dość spore problemy w prawidłowym jej rozpoznaniu. Sporo osób nie jest nawet świadomych tego, że rozwinęła się u nich ta choroba. Tymczasem nieleczona depresja, znacznie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Konsekwencje mogą być nawet poważniejsze, bowiem część chorych miewa myśli samobójcze.

W leczeniu depresji bardzo ważne są zajęcia z psychologiem, jednak mogą okazać się niewystarczające. Chorym przepisywane są także leki przeciwdepresyjne. Obecnie jest kilka rodzajów leków, które coraz skuteczniej zwalczają depresję. Nowoczesne leki mają jednak skutki uboczne. Do najczęstszych z nich zalicza się m.in. senność, spadek ciśnienia krwi, bóle głowy, odrętwienie czy suchość w ustach. Rekompensuje to za to coraz skuteczniejsze działanie. Leki te działają ponadto znacznie szybciej od swoich poprzedników.

Do najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych można zaliczyć IMAO, SSRI. Pierwsza grupa leków zalecana jest u osób, u których pojawiają się lęki oraz fobie. Wskazane są także pacjentom z zaburzeniami obsesyjnymi. IMAO nie należy jednak łączyć z niektórymi produktami, jak np. z czekoladą, bowiem może to spowodować nadciśnienie oraz gorączkę. SSRI stosowane są m.in. w leczeniu bulimii. Lek ten wpływa na poprawę samopoczucia. Do ich skutków ubocznych zaliczają się m.in. bóle głowy.

Polio Sabin