Browse By

Nowoczesne leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe są głównymi preparatami leczniczymi, stosowanymi w alergii i astmie. Do podstawowych objawów tych chorób zalicza się katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, kichanie czy łzawienie oczu. W przypadku astmy są to duszności, napady kaszlu czy uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Wyróżnia się leki przeciwhistaminowe pierwszej oraz drugiej generacji. Ich ogólne działanie polega na blokowaniu receptorów komórkowych dla histaminy. Histamina jest hormonem tkankowym, który bierze udział w reakcjach alergicznych. To właśnie ona przyczynia się do wywołania charakterystycznych objawów. Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji, powodują jednak szereg skutków ubocznych. Niekorzystnie oddziałują na układ nerwowy. Część chorych, po ich zażyciu, skarży się na nadmierną senność, otępienie. U niektórych zaobserwowano zaburzenia koncentracji. Poważnym ograniczeniem jest to, że leki te uniemożliwiają prowadzenie pojazdu.

Te wszystkie działania niepożądane sprawiły, że naukowcy zaczęli pracować nad stworzeniem innej receptury leków. W ten sposób powstały leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które wykazują znacznie mniej skutków ubocznych. Chorzy odczuwają przede wszystkim mniejszą senność.

Zentel requip modutab 8mg